42 ülkeden Rusya’ya ‘yeni Çernobil’ uyarısı: Zaporijya Nükleer Santrali’nden çekiliné

Avrupa Birliği’nin (AB) Viyana’daki Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilciliğinin internet sitesinde, AB ve 42 ülkenin ortak açıklaması yayımlandı. Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının memleketler arası hukukun ihlali manasına geldiği belirtilerek Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’nın Rusya tarafından denetim edilmesinin, Memleketler arası Atom Gücü Ajansının (UAEA) temel prensiplerine büyük tehlike arz ettiği vurgulandı.

Rus askerlerinin ve silahlarının nükleer tesiste bulunmasının kabul edilemez olduğu kaydedilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki mevcudiyeti santralin operatörü ve Ukrayna makamlarının nükleer ve radyasyon güvenlik yükümlülüklerini memleketler arası kontratlar ile UAEA güvenlik standartları uyarınca yerine getirmesini engellemekte, ayrıyeten UAEA’nın güvenlik yetkisini kullanmasını önlemektedir.

Rusya’nın derhal askeri güçlerini ve tüm yetkisiz işçisini Zaporijya Nükleer Santrali’nden ve etrafından, ayrıyeten tüm Ukrayna’dan çekmesi için davette bulunuyoruz.”

Yapılan açıklamada, Rusya’nın çekilmesiyle santralin işletmecisinin ve Ukrayna makamlarının Ukrayna’nın milletlerarası halde tanınan sonları içinde hâkim sorumluluklarına devam edebileceğini ve Rusya’nın santralde bulunmasının nükleer kaza riskini artırdığı tabir edildi.

Ortak açıklamaya imza atan ülkeler ortasında AB ve üye ülkelerin yanı sıra Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Kanada, Gürcistan, İzlanda, Liechtenstein, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Güney Kore, Moldova ve Türkiye yer aldı.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK NÜKLEER SANTRALİ

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali pozisyonunda bulunuyor. 6 nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavat saat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.
Zaporijya Nükleer Santrali, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu denetiminde olan santralin etrafında hava hücumları yaşanmakta. Ukrayna ve Rusya bu hücumlar konusunda birbirini suçluyor.

ZELENSKİY DÜN ZAPORİJYA İÇİN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Rusya’nın nükleer santralde varlığını sürdürerek ve etrafını gaye alarak hem Ukrayna’ya hem de dünyaya şantaj uyguladığını belirten Zelenski “Nükleer santral bombardımanı ile daima provokasyonlar düzenliyorlar, devletimize ve tüm özgür dünyaya daha da şantaj yapmak için ek güçlerini bu tarafa çekmeye çalışıyorlar. Santrale ateş açan ya da santrali bir kalkan olarak kullanan her Rus askeri, istihbaratımız, bilinmeyen servisimiz, ordumuz için özel bir maksat haline geldiğini anlamalıdır” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.