35 dolara aldığı heykel iki bin yıllık Antik Roma büstü çıktı!

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan antika satıcısı Laura Young isimli bayan, ikinci el eşya satan bir yerde 35 dolara bir heykel aldı. Young, onu 34,99 dolarlık sarı fiyat etiketiyle bir yığın eşyanın ortasından seçti.

Bu heykelin, sandığından çok daha özel bir modül olduğundan şüphelendi. 43 yaşındaki Young, başındaki kuşkuları gidermek üzere araştırma yaptı.  Araştırmasına Google’a “Roma mermer büstü” yazarak başlayan Laura, “Bütün devir heykelleri karşıma çıktı ve hepsi de evimdeki adama benziyordu” dedi.

ŞOK ÜSTÜNE ÇOK YAŞADI

Laura, uzmanların yardımıyla birkaç ay içinde büstün yaklaşık iki bin yıl evvel Antik Roma’da heykel haline getirildiğini, 19. yüzyılın başlarında Bavyera hükümdarı tarafından şimdiki Almanya’da sergilenmek üzere satın alındığını ve İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda yağmalandığını öğrendi. Heykelin 1940’ların Almanya’sından ikinci el mağazasına kadar nasıl geldiği hala çözülemedi. 

Young, heykelin antika bir reprodüksiyon olup olmadığı konusunda müzayede ve sanat tüccarlarına gönderdi. Hoş sanatlar komitecisi Sotheby’s’in danışmanı Jörg Deterling, büstün antik Roma’dandı. Büstün M.Ö 1. yüzyıl ila M.S 1. yüzyıl ortasında Julio-Claudian Hanedanı devrinden kalma bir eser olduğunu söyleyen Deterling, Young’ın Alman makamlarına ulaşmasına da aracılık etti.

BÜST KONUTUNA DÖNECEK

Büst şu anda, Young ve avukatının Almanya’da bir eyalet olan Bavyera idaresi ile yaptığı bir muahedenin sonucunda San Antonio Sanat Müzesi’nde sergileniyor. Heykel, yaklaşık 80 yıllık bir ortadan sonra Almanya’ya dönmeden evvel 2023 yılına kadar orada kalacak. 

Bavyera hükümeti, büstün haklı argümanını elinde tutuyor. Laura, Bavyera hükümetiyle çalışmaya başlayan ve sanat hukuku konusunda uzmanlaşmış New York merkezli bir avukat olan Leila Amineddoleh ile iş birliği yaptı.

Arka Newspaper’a nazaran, bu mutabakat uyarınca Bavyera hükümeti Young’a büstü saklama, sigortalama ve Almanya’ya geri gönderme masraflarına ek olarak bir ‘bulucu’ fiyatı de ödeyecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.