10 yıl içinde herkesin düşünen dijital ikizi olabilir

Gerçek hayatta insanın ikizi olması olağan bir durum.

Ancak bu durumun dijital ortamda “düşünen ikiz” olarak karşımıza çıkması olağan dışı.

Bilim insanları ve teknoloji uzmanları, insanların 10 yıl içinde dijital ikizlerine sahip olabileceğini düşünüyor.

Dijital ikiz çağı geliyor

Dijital ikiz, fizikî dünyadaki bir varlığın kopyası olarak biliniyor. Başlangıçta bu cins ikizler, yalnızca karmaşık 3 boyutlu bilgisayar modelleri olarak öne çıkıyordu.

Teknoloji analisti Rob Seçkinle, içinde bulunduğumuz 10 yıl bitmeden evvel insanoğlunun dijital ikizlerine ait düşünen birinci versiyonların ortaya çıkacağını söyledi.

“Kendimizin düşünen kopyası faydalı olabilir”

Düşünen dijital ikizlerin ortaya çıkması, etik kıymetlendirme gerektiriyor. Seçkinle, “Çünkü kendimizin düşünen bir kopyası, patronlar için inanılmaz derecede yararlı olabilir.” dedi.

Yaşanması beklenen değişime dikkati çeken Nadirle, BBC’ye verdiği demeçte, “Şirketiniz dijital ikizinizi yaratırsa ve ‘maaş ödemediğimiz bir dijital ikiziniz var, öyleyse neden sizi istihdam etmeyi sürdürüyoruz’ derse ne olur?” ifadesini kullandı.

“Bilim-kurgu romanlarını andırıyor”

Böylesine dijital ikizlere sahip olmanın, metaverse çağının öne çıkan sorularından biri olacağı belirtiliyor.

Oxford Üniversitesi’nde Data Etiği, Yapay Zeka ve Robotik alanlarında çalışmalar yürüten Profesör Sandra Wachter, “Heyecan verici bilim-kurgu romanlarını andırıyor.” diye konuştu.

Yapay zekanın kapasitesi

Wachter, bir insanın hukuk fakültesinde başarılı olup olmayacağının, hasta olup olmayacağının yahut bir hata işleyip işlemeyeceğinin, tartışılmakta olan “doğaya karşı yetiştirme” sorusuna bağlı olacağını vurguladı.

Oxfordlu araştırmacı, yapay zekanın, bu üzere toplumsal olayları varsayım etmede şimdi yeterli olmadığını kelamlarına ekledi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.